Ny undersøgelse: Høj efterlevelse af Kostråd til Måltider i daginstitutioner

23-04-2026

Danske daginstitutioner er rigtig gode til at følge Kostråd til Måltider – især når det gælder frokostmåltidet. En ny undersøgelse, foretaget af Landbrug og Fødevarer, viser, at kendskabet til Kostråd til Måltider er tårnhøjt, og at bl.a. grøntsager, bælgfrugter og fisk fylder godt på tallerkenerne hos de mindste.

Når børnene i landets daginstitutioner sætter sig til rette ved frokostbordet, kan de i høj grad sætte tænderne i mad, der efterlever Kostråd til Måltider.

Rapporten tegner et meget positivt billede af, hvordan Kostråd til Måltider bliver omsat til virkelighed i køkkenerne. Kendskabet til Kostråd til Måltider er imponerende højt: 91 % af institutionerne kender anbefalingerne, og næsten alle (94 %) bruger værktøjerne i hverdagen.

Succes med de grønne proteiner og fisk

Især frokostmåltidet skinner positivt igennem og her er daginstitutionerne særligt stærke til at integrere:

  • Grøntsager og frugt: Det er tæt på alle institutioner, der får frugt og grønt ind i frokosten hver eneste dag.
  • Bælgfrugter: Hele 98 % har serveret bælgfrugter inden for de sidste to uger og det er særligt i de varme frokostmåltider.
  • Fisk: 97 % har fisk på menuen, og der vælges flittigt både fede og magre fisk, ofte med bæredygtighedsmærker. 

Dertil anvendes fuldkornsprodukter bredt i alle måltider, men mest udbredt er det i morgenmåltidet, hvor 89 % oftest serverer fuldkornsprodukter.

Undersøgelsen viser også, at institutionerne gør brug af den fleksibilitet, som kostrådene giver. Det betyder f.eks., at hvis der ikke serveres mørkegrønne grøntsager til mellemmåltidet, så skruer man i stedet op for dem til frokost.

Vand er standard, mens drikkemælk halter efter

Vand er den faste følgesvend til alle måltider, mens drikkemælk fravælges dagligt af cirka en tredjedel af institutionerne. Ifølge Kostråd til Måltider bør institutionerne dagligt tilbyde et lille glas drikkemælk – enten til et mellemmåltid eller til frokost.

Samlet set viser tallene dog en klar tendens: De danske daginstitutioner er gode til at implementere kostrådene og skabe gode og sunde måltider.

Efteruddannelse og pædagogik styrker mad- og måltidsarbejdet

Undersøgelsen peger desuden på stor interesse blandt de madprofessionelle for efteruddannelse inden for grøn omstilling. Bælgfrugter er det emne, flest har deltaget i kurser om, og knap halvdelen har været på kurser om mad til børn baseret på Kostråd til Måltider.

Undersøgelsen viser også, at måltiderne i daginstitutionerne handler om meget mere end mad. For langt de fleste institutioner er måltidet nemlig en vigtig pædagogisk arena, hvor der arbejdes med alt fra råvarekendskab og sundhed til kampen mod madspild. Hele 9 ud af 10 daginstitutioner bruger aktivt måltiderne til at arbejde pædagogisk med børnene, og 76 % har i dag en nedskrevet mad- og måltidspolitik.

Kostråd til Måltider i daginstitutioner er en værktøjskasse, der består af tre værktøjer, som du skal bruge for at lave sund mad, der samtidig tager hensyn til klimaet:

  • Principper
  • Råvareoversigt
  • Vejledende portionsstørrelser.

Kontakt

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris pressevagt.

Tlf.: 2284 4834, mail: presse@fvst.dk

Tilmeld dig Alt om Kost-nyhedsbrevet

Få vores nyhedsbrev direkte i din mailboks.

Så kan du holde dig opdateret om sund mad og måltider, kostråd, kostråd til professionelle køkkener, nye forskningsresultater, gratis materialer og meget andet.