Montenegro og Serbien skifter status som tredjelande for indførsel og ikkekommerciel flytning af hunde, katte og fritter

15-06-2026

Fra og med den 19. juni 2026 bliver det muligt at få hunde, katte og fritter fra Montenegro og Serbien uden krav om rabiesantistoftitreringstest.

Almindelig indførsel af hunde, katte og fritter

Fra og med den 19. juni 2026 ændrer Montenegro og Serbien status i Bilag VIII i forordning (EU) 2021/404, så der ikke længere er krav om en gyldig rabiesantistoftitreringstest, når hunde, katte og fritter indføres fra disse lande til EU (Danmark).

Indføres hunde, katte og fritter før den 19. juni 2026 fra de to lande, vil operatøren skulle sikre, at der foreligger en gyldig rabiesantistoftitreringstest.

Gå til siden om indførsel af hunde, katte og fritter

Ikkekommerciel flytning af hunde, katte og fritter holdt som selskabsdyr

Fra og med den 19. juni 2026 bliver Montenegro og Serbien såkaldte listede tredjelande, idet de bliver opført i Bilag II til forordning (EU) 2026/636, hvorfor det fra den dato ikke længere er et krav, at der foreligger en gyldig rabiesantistoftitreringstest, ved ikkekommerciel flytning af hunde, katte og fritter herfra (også kaldet rejse med kæledyr).

Ikkekommercielle flytninger foretaget før den 19. juni 2026 fra de to lande, vil kræve at hunde, katte og fritter har en en gyldig rabiesantistoftitreringstest.

Gå til guiden Sådan rejser du med din hund

Gå til guiden Sådan rejser du med din kat eller fritte