Tilbagekald: For højt indhold af mineralsk olie i kiks

28-04-2026

Bazarer og specialbutikker tilbagekalder Sky Flakes kiks, da der er påvist et for højt indhold af mineralske olie (MOAH) i produktet.

Har du produktet, bør du kassere det eller levere det tilbage til butikken, hvor det er købt.

Hvilken fødevare tilbagekaldes

Sky Flakes kiks

Nettoindhold 250 g.

Bedst før dato: 03.08.2026 og 04.08.2026

Hvor er produktet solgt

Produktet er solgt i bazarer og specialbutikker i hele landet.

Hvorfor tilbagekaldes produktet

MOAH er en gruppe kemiske stoffer, som også omtales som mineralolier. I fødevarer kan forurening med mineralolie stamme fra emballage, men det kan også stamme fra tilsætningsmidler, smøremidler fra produktionsanlægget, urenheder fra høstmaskiner eller rengøringsprodukter. Da stofferne er så udbredt i miljøet er det ikke muligt helt at undgå kontaminering af fødevarer. Mange af stofferne er kræftfremkaldende. 

Da stofferne ikke er akut toksiske men giver effekter over længere tids eksponering skal man ikke være bekymret over at have indtaget noget af de pågældende kiks. Fødevarestyrelsen vil dog anbefale, at man returnerer produktet eller kasserer det for at undgå yderligere indtag, da det er ønskeligt at holde indtaget så lavt som muligt

Hvad skal du gøre som forbruger

Har du produktet bør du kassere det eller levere det tilbage til butikken, hvor det er købt. 

Hvem tilbagekalder produktet

Bazarer og specialbutikker