Følgende certifikat sider er blevet opdateret:
Eksport af mælk og mælkeprodukter til Argentina
14. januar 2025: Certifikatet for eksport af mælk og mælkeprodukter til Argentina er opdateret ift. attestation II.3, og har fået nyt La-nummer. Tidligere har certifikatet indeholdt afkrydsningsmuligheder for attestation II.3. Disse afkrydsningsmuligheder er nu fjernet. Denne opdatering medfører, at attestation II.3 fremadrettet vurderes som værende EU-ækvivalent. Opdateringen er et resultat af et længerevarende ønske fra branchen og er foretaget efter en konkret vurdering i forhold til det respektive certifikat. Certifikat La 23,0-7577 erstatter La 23,0-5060.
Opdateringen af certifikatet er ikke drøftet med, og godkendt af, de Argentinske myndigheder, men da de argentinske myndigheder ikke har krævet, at der foretages afkrydsninger af delattestationerne i II.3., har Fødevarestyrelsen vurderet at ændringen kan foretages. Opdateringen kan derfor potentielt medføre en reaktion fra de Argentinske myndigheder, da de har set certifikater ved importkontrollen, hvor afkrydsning er foretaget.
Link til certifikatsiden for eksport af mælk og mælkeprodukter til Argentina
Eksport af fersk oksekød herunder hakket kød til Storbritannien
09. januar 2025: Ny version af Notes for Completion samt TRACES-certifikat (version 1.3) er nu tilgængeligt. OBS! La 23,0-7328 er ikke blevet opdateret.
Link til certifikatsiden for eksport af fersk oksekød herunder hakket kød til Storbritannien