Følgende certifikat sider er blevet opdateret:
Eksport af foderblandinger, tilsætningsstoffer og rå materialer bestemt til dyrefoder fra Danmark til Marokko
01. maj 2025: La 23,0-5816 er fra dags dato overgået til udstedelse i DIX, som er Fødevarestyrelsens digitale system til udstedelse af eksportcertifikater. Certifikatet vil kunne findes i DIX ved at søge på certifikatets La-nummer. Find mere information på Certifikatdatabasens forside.
Link til certifikatsiden for eksport af foderblandinger, tilsætningsstoffer og rå materialer bestemt til dyrefoder fra Danmark til Marokko
Eksport af avlssvin til Sydkorea
25. april 2025: Ved eksport til Sydkorea, hvor grisene sendes fra Frankrig skal transporterklæringen (La 23,0-7639) og forseglingserklæringen (La 23,0-7638) benyttes, hvis grisene bliver transporteret gennem en ASF-zone/ -land. Erklæringerne er blevet opdateret, så dyrlægen ved udgangsstedet i Frankrig kan underskriver dokumentet.
03. marts 2024: FVST er blevet oplyst af myndighederne i Sydkorea om, at hvis dyrene bliver transporteret igennem et ASF-land, såsom Tyskland og Frankrig, skal begge erklæringer altid bruges. Dette gælder også ved transit gennem ikke-smittede zoner i disse lande.
09. juni 2023: Ved eksport til Sydkorea skal transporterklæringen (La 23,0-7316) og forseglingserklæringen (La 23,0-7317) kun bruges, hvis grisene bliver transporteret gennem en ASF-zone eller ASF-smittet land. Hvis dyrene bliver transporteret igennem et ASF-land såsom Tyskland og Frankrig, skal begge erklæringer bruges.
28. februar 2023: Myndighederne i Sydkorea har godkendt et opdateret certifikat, der tillader eksport af avlsgrise fra regioner, der ikke er underlagt restriktioner som følge af sygdomsudbrud (La 23,0-7073).
12. maj 2021: Fødevarestyrelsen er blevet oplyst, at transport til Sydkorea via Tyskland, Belgien og Frankrig er muligt. Der foreligger ikke en officiel godkendelse af ruten af myndighederne i Sydkorea og Fødevarestyrelsen anbefaler derfor, at anvendelse af ruten verificeres forinden eksport af enten myndighederne eller ambassaden. Der skal under transporten anvendes køretøjer med ventilationssystem og køretøjerne skal forsegles af Fødevarestyrelsen.
Link til certifikatsiden for eksport af avlssvin til Sydkorea
Eksport af tyresæd til Ukraine
29. april 2025: Det gamle certifikat La 23,0-5772 er fra d. 1 maj 2025 ikke længere gyldigt. Fremadrettet skal certifikatet La 23,0-7614, som er godkendt af myndighederne i Ukraine, bruges.
Link til certifikatsiden for eksport af tyresæd til Ukraine
Eksport af tekniske produkter til Sydafrika
01. maj 2025 La 23,0-6562 er fra dags dato overgået til udstedelse i DIX, som er Fødevarestyrelsens digitale system til udstedelse af eksportcertifikater. Certifikatet vil kunne findes i DIX ved at søge på certifikatets La-nummer. Find mere information på Certifikatdatabasens forside.
Link til certifikatsiden for eksport af tekniske produkter til Sydafrika
Nødprocedure ved eksport til UK, hvis TRACES er nede.
Der har været efterspørgsel efter retningslinjer for hvilke procedurer man kan anvende, hvis det ikke er muligt at udstede certifikater i TRACES.
Efter aftale med både EU Kommissionen og myndighederne i UK, er det besluttet, at hvis der er et længevarende nedbrud af TRACES, kan de blanke TRACES skabeloner bruges til eksport.
De blanke TRACES skabeloner er tilgængelige på certifikatdatabasen, og kan udfyldes enten i hånden eller direkte i PDF-filen. Hvis nødproceduren tages i brug, skal certifikatet printes på vandmærkepapir.