Projektnr. 4037+4111
Formål og baggrund
Dette er et kontrolprojekt på Salmonella, som er en del af den sundhedsmæssige sikring af fødevarer fra jord-til-bord. I 2005 trådte Foderhygiejneforordningen (183/2005) i kraft og virksomhederne overtog en væsentlig del af Salmonella-kontrollen. Den offentlige kontrol er rettet mod risici af kontaminerede råvarer, der ikke varmebehandles før fodring samt hygiejnekontrol i forbindelse med den pågældende fabriks proces (udstyr og faciliteter der bruges til varmebehandlet foder) samt af udstyr og faciliteter, der bruges til ikke-varmebehandlede fodermidler, der udleveres direkte til aftager. På fabrikker, der producerer fjerkræfoder, udføres der kun kontrol på linjer, der ikke er kontrolleret under branchekoden ”Branchekode for fremstilling og transport af fjerkræfoder”. Se branchekoden og godkendte producenter på danskfjerkræ.dk
Hvor og af hvad tages der prøver?
Der tages både fodermiddelprøver og hygiejneprøver. Prøverne tages på fodervirksomhederne.
Fodermiddelprøver
Der tages prøver af partier af fodermidler der udleveres direkte til bedrifter. Partier der bruges til varmebehandling, tages der ikke prøver fra, da dette ikke er relevant.
Hygiejneprøver
På foderfabrikker tages der hygiejneprøver af udstyr og faciliteter, der bruges til varmebehandlet foder og af udstyr og faciliteter, der bruges til ikke-varmebehandlede fodermidler, der udleveres direkte til aftager.
Hvad undersøges prøverne for?
Prøverne undersøges for kvalitativt for salmonella og der bestemmes serotype.
Resultater
I 2024 er der blevet tager 281 hygiejneprøver og 61 foderprøver. Af de 281 hygiejneprøver var der 2% positive, og ud af de 61 foderprøver var ingen prøver positive i 2024.
I figur 1 ses andelen af de forskellige serotyper der er fundet i positive hygiejneprøver.
I figur 2 kan man se fordelingen af positive foderprøver fordelt på fodermiddel i årene 2014-2024
Udviklingen i positive og negative foderprøver i årene 2014-2024 kan ses i figur 3.
Udviklingen i positive og negative hygiejneprøver i årene 2014-2024 kan ses i figur 4.
I 2024 er der taget hygiejneprøver på 74 forskellige virksomhedsadresser og 7 virksomheder er der påvist salmonella. I figur 5 kan udviklingen i positive virksomheder fra 2012-2024 ses.