Risiko for smitte i Danmark
LSD skyldes infektion med et capripoxvirus, som primært overføres mekanisk via bidende og blodsugende insekter (f.eks. stikfluer og myg). Smitte kan dog også indføres til Danmark via:
- Import af smittede levende dyr
- Avlsmateriale (sæd, embryoner)
- Transportmidler eller varer, der kan bære insekter fra smittede områder.
For de fleste smitteveje vurderes risikoen for indførsel af LSD til Danmark som meget lav. Men på grund af usikkerhed omkring, hvorvidt insekter kan følge med transport over lange afstande, vurderes denne specifikke smittevej som lav.
LSD er aldrig blevet konstateret i Danmark.
Symptomer på LSD
Fødevarestyrelsen opfordrer dyrlæger og landmænd til at være opmærksomme på symptomer og straks anmelde mistanke om LSD.
Typiske symptomer ved udbrud:
- Høj feber (>40˚C)
- Hævede lymfeknuder
- Næse- og tåreflåd
- Nedsat ædelyst og sløvhed
- Karakteristiske hudforandringer: smertefulde, runde knuder (0,5–5 cm i diameter) på hud og slimhinder
- Produktionsnedgang: nedsat mælkeydelse, vægttab, aborter, reproduktionsforstyrrelser og lavere værdi af skind
- Dødeligheden er lav, men sygdommen kan give store økonomiske tab
Smitteveje og forebyggelse
Den vigtigste smittevej er mekanisk overførsel via insekter. LSD-virus kan også overføres:
- Ved direkte kontakt mellem dyr
- Gennem mælk og sæd fra smittede dyr
Der findes en effektiv vaccine, og myndighederne i Italien og Frankrig har besluttet at iværksætte nødvaccination i henhold til artikel 6(4)(a) i Delegationsforordning (EU) 2023/361.
I Danmark er det forbudt at vaccinere mod kategori A-sygdomme, medmindre Fødevarestyrelsen giver særlig tilladelse. LSD er en kategori A-sygdom, og forbuddet gælder derfor også her.
Anmeldepligt og beredskab
- LSD er en liste 1-sygdom og dermed anmeldepligtig ved mistanke i Danmark og EU
- Ved mistanke skal besætningsejeren straks kontakte en dyrlæge
- Dyrlægen har pligt til at anmelde mistanken til Fødevarestyrelsen
- Fødevarestyrelsen vil udtage prøver til undersøgelse
- Laboratorieundersøgelser foretages hos Statens Serum Institut (SSI)
- LSD-virus smitter ikke mennesker og udgør derfor ingen sundhedsrisiko ved kontakt med smittede dyr