Kosttilskudsregister

Tilbage

Vitamun

Kosttilskudsoplysninger
Produktnavn:VitamunAnmeldelelsesID:17270
Produkttype:TabletFirma:Holistica-Medica A/S
Anbefalet daglig dosis:2 x 2 tabletterAdresse:Apotekerbakken 23 A
Afdeling:FødevareSydPostnummer og by:8783 Hornsyld
Vitaminer og mineraler
Navn og enhedMængde pr. anbefalet daglig dosis% af referenceindtag
Vitamin A i mikrogram600,00075,00
Vitamin D i mikrogram10,000200,00
Vitamin E i mg12,000100,00
Vitamin K i mikrogram130,000173,00
Vitamin C i mg80,000100,00
Vitamin B1 (Thiamin) i mg2,000182,00
Vitamin B2 (Riboflavin) i mg2,000143,00
Niacin i mg18,000113,00
Vitamin B6 i mg2,500179,00
Folsyre i mikrogram300,000150,00
Vitamin B12 i mikrogram5,000200,00
Biotin i mikrogram80,000160,00
Pantothensyre i mg12,000200,00
Calcium i mg500,00063,00
Magnesium i mg150,00040,00
Jern i mg5,00036,00
Zink i mg6,00060,00
Kobber i mg0,25025,00
Mangan i mg0,50025,00
Selen i mikrogram110,000200,00
Chrom i mikrogram100,000250,00
Molybdæn i mikrogram100,000200,00
Jod i mikrogram60,00040,00
Øvrige ingredienser
NavnLatinsk navn
Cat´s ClawUncaria tomentosa, V. E. Tyler
Grøn algeChlorella, Kay RA.
Grøn teCamellia sinensis, L.
HybenRosa canina, L.
HyldSambucus nigra, L.
IngefærZingiber officinale, Roxburgh.
LapachoTabebuia avellanedae, Lorentz ex Griseb
Rød solhatEchinacea purpurea, L.
SarsaparilleSmilax Sarsaparilla, L.
Siberisk GinsengEleutherococci, Maxim.
Tilsætningsstoffer og aromaer
NavnFunktion af tilsætning
Ethylcellulose E462Overfladebehandlingsmiddel
Hydropropylmethylcellulose E464Overfladebehandlingsmiddel
Vegetabilsk fedtEmulgator