Kosttilskudsregister

Tilbage

Børnevitamun

Kosttilskudsoplysninger
Produktnavn:BørnevitamunAnmeldelelsesID:14230
Produkttype:TyggetabletFirma:Holistica-Medica A/S
Anbefalet daglig dosis:2 x 2 tabletterAdresse:Apotekerbakken 23 A
Afdeling:FødevareSydPostnummer og by:8783 Hornsyld
Vitaminer og mineraler
Navn og enhedMængde pr. anbefalet daglig dosis% af referenceindtag
Vitamin A i mikrogram280,00035,00
Vitamin D i mikrogram12,000240,00
Vitamin E i mg7,50063,00
Vitamin K i mikrogram30,00040,00
Vitamin C i mg80,000100,00
Vitamin B1 (Thiamin) i mg1,500136,00
Vitamin B2 (Riboflavin) i mg1,500107,00
Niacin i mg9,00056,00
Vitamin B6 i mg2,500179,00
Folsyre i mikrogram100,00050,00
Vitamin B12 i mikrogram5,000200,00
Biotin i mikrogram40,00080,00
Pantothensyre i mg6,000100,00
Calcium i mg250,00031,00
Magnesium i mg180,00048,00
Jern i mg5,00036,00
Zink i mg2,00020,00
Selen i mikrogram45,00082,00
Molybdæn i mikrogram85,000170,00
Jod i mikrogram70,00047,00
Øvrige ingredienser
NavnLatinsk navn
Alm. FennikelFoeniculum vulgare Mill.
Alm. hyldSambucus nigra L
BrændenældeUrtica dioica L.
CitronmelisseMelissa officinalis L.
EucalyptusEucalyptus globulus Labill.
HunderoseRosa canina L.
LakridsrodGlycyrrhiza glabra L.
Rød solhatEchinacea purpurea L.
Tilsætningsstoffer og aromaer
NavnFunktion af tilsætning
Appelsin aromaAroma
Citron aromaAroma
Ethylcellulose E462Overfladebehandlingsmiddel
Glucose monohydrat (druesukker)Sødestof
Povidone E1201Øvrigt
Vegetabilsk fedtEmulgator
XylitolSødestof