Brucellose hos får og geder

Her kan du læse spørgsmål og svar omkring brucellose hos får og geder

Ja, Danmark har fri fri status for infektion med Brucella abortus, B. melitensi og B. suis i får og geder (og kvæg) jf. EU-forordning 2020/1882.

Det indebærer, at sygdommen er anmeldelsespligtig, og at der findes særlige krav til bl.a. overvågning. Ved fund af sygdommen skal der iværksættes kontrol- og bekæmpelsesforanstaltninger.

Ja og nej - Det er kun arterne Brucella abortus, B. melitensis, B. suis og B. ovis der er listeopførte arter hos får og geder i både national lovgivning og i Dyresundhedsloven. Ved mistanke om smitte med Brucella, vil der dog blive påbudt restriktioner på besætningen indtil det er afklaret hvilken Brucella art der er tale om.

Ja, Danmark har overvågning for brucellose hos får og geder (og kvæg). Du kan læse mere om overvågningen via nedenstående link:

Abortovervågning i får, geder og kvæg