Levering af animalske fødevarer (1/3-reglen)

Detailvirksomheder kan levere animalske fødevarer efter 1/3-reglen til fødevarevirksomheder i grupperne detail og visse detail med engros, samt til fødevarevirksomheder under bagatelgrænsen.

Virksomheden skal være registreret til denne aktivitet.

Donation er ikke omfattet af 1/3-reglen. Virksomheder, der donerer, er derfor ikke omfattet af de normale mængde-, værdi- og afstandsgrænser under 1/3-reglen. Der er desuden ikke krav om dokumentation for mængde, værdi eller afstand for donerede fødevarer. Ved donation menes vederlagsfrit eller salg til en symbolsk pris til velgørende organisationer, f.eks. omfordelingsvirksomheder.

Grænser ved salg og donation efter 1/3-reglen

”Begrænset værdi” – Beløb maks. 1/3 af omsætning:

Værdien af animalske fødevarer, der leveres til andre detailvirksomheder, må højst udgøre 1/3 af den totale omsætning af animalske fødevarer beregnet over virksomhedens regnskabsår. Deraf udtrykket 1/3-reglen.

Eksempel på dokumentation:

  • Ved donation eller salg til symbolsk pris behøver virksomheden ikke dokumentere, at værdien af leverancerne højst udgør 1/3 af den samlede omsætning af animalske fødevarer.

”Grænser for afstand” – Maks. 50 km

Animalske fødevarer må som hovedregel doneres til andre detailvirksomheder, som ligger inden for en radius af 50 km i luftlinje.

Forarbejdede animalske fødevarer kan efter 1/3-reglen leveres til andre detailvirksomheder, der ligger i samme region og tilstødende regioner. Forarbejdede animalske fødevarer kan f.eks. være leverpostej, frikadeller, salami, skinke, røget fisk, tun på dåse, pasteuriseret mælk, smør, ost, yoghurt og pasteuriserede æggeblommer.

Virksomheden skal kende adressen for de enkelte modtagere for at kunne dokumentere, at den overholder afstandsgrænsen.

Eksempel på dokumentation:

  • Virksomheden kan f.eks. have en liste med afstanden til de virksomheder, der doneres til. Virksomheden kan også markere modtagervirksomhedernes adresser på et kort, hvor 50 km radius er indtegnet, og evt. egen og naboregioner fremgår, hvis virksomheden donerer forarbejdede produkter.

 

”Begrænset mængde” – Maks. 1.500 kg

En detailvirksomheder må i gennemsnit donere eller sælge op til 1.500 kg animalske fødevarer pr. uge til andre detailvirksomheder.

Detailvirksomheder skal for hvert af virksomhedens regnskabsår kunne dokumentere, at den opfylder mængdegrænsen. Hvis virksomheden kan sandsynliggøre, at en kortere periode, f.eks. to uger eller en måned, er repræsentativ for virksomhedens normale leveringer i hele regnskabsåret, kan virksomheden vælge at dokumentere leverancer i denne periode.

Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri har et regneark, som kan bruges til dokumentation af leverancer af donerede fødevarer. Se regnearket

  • Hvis virksomheden ved, at den doneres flest animalske fødevarer f.eks. lige op til jul og påske, så kan virksomheden vælge disse to uger som dokumentation for hver leverance af animalske fødevarer til andre detailvirksomheder.
  • Hvis virksomheden højst modtager 1.500 kg animalske fødevarer pr. uge, kan den i princippet også højst levere 1.500 kg pr. uge til andre detailvirksomheden, hvis den i øvrigt ikke blander det med andre fødevarer. Virksomheden behøver ikke dokumentere mængden af donerede animalske fødevarer, hvis den i stedet for kan dokumentere, at virksomheden højst modtager over 1.500 kg animalske fødevarer pr. uge, når disse varer ikke forarbejdes og blandes med ikke-animalske fødevarer.
  • Hvis virksomheden som led i sin opgørelse over mængden af affald fra virksomheden indregner de fødevarer, som er leveret (doneret) til andre detailvirksomheder, kan denne opgørelse i princippet også anvendes til at sandsynliggøre, at mængdegrænsen på 1.500 kg animalske fødevarer pr. uge er overholdt.

 

Bagatelgrænse ved 1/3-reglen

Som udgangspunkt må en detailvirksomhed ikke levere animalske fødevarer efter 1/3-reglen til andre virksomheder uden at være registreret til denne aktivitet. Der er dog nogle undtagelser med aktiviteter under bagatelgrænsen.

Eksempler på situationer under bagatelgrænsen, når virksomheden i øvrigt ikke har levering efter 1/3-reglen:

  • Hvis en detailvirksomhed f.eks. op til en højtid eller ved en salgskampagne lige før lukketid leverer overskud af højtidens produkter eller produkter omfattet af salgskampagnen til en anden detailvirksomhed, der leverer fødevarer i velgørende øjemed og for at undgå madspild.
  • Hvis en detailvirksomhed i en force majeure situation, f.eks. hvis en køler eller fryser bryder ned, leverer de berørte varer til en anden detailvirksomhed.

 

Råt kød, rå fisk eller rå mælk er animalske fødevarer, og dette har betydning, når fødevarerne skal anvendes hos modtageren. Så anvendes 1/3 reglen. Hvis alle animalske ingredienser modtages i forarbejdet stand, som f.eks. kogt skinke, salami, ost eller pasteuriseret mælk, medregnes produkterne som ikke-animalske.

  • Honning og insekter medregnes ikke som animalske fødevarer i sammenhæng med 1/3-reglen.
  • Blødkogte eller hårdkogte æg og spejlæg osv., som virksomheden fremstiller ud fra rå æg, betragtes som animalske fødevarer.
  • Hvis en virksomhed fremstiller et måltid af f.eks. grøntsager og et stykke stegt kød, og virksomheden har modtaget kødet som råt kød og selv stegt det, skal det stegte kød betragtes som animalsk fødevare. Virksomheden vælger selv, om den vil betragte hele måltidet som en animalsk fødevare, eller om den vil regne grøntsagerne for sig som ikke-animalske produkter.
  • Brød og kager fremstillet med rå æg betragtes ikke som animalske fødevarer.

Visse forarbejdede, animalske fødevarer har en sådan karakter, at de kan sælges uden afstandsgrænse, selv om de er omfattet af 1/3-reglen. Det drejer sig om fødevarer, der er specielle for en producent, for en gruppe af producenter eller for en egn. Det kan f.eks. være pølser efter egen opskrift, fisk røget med særlig træsort, en egnsret.

Fødevarer, som ellers skiller sig ud ved at være f.eks. økologiske eller omfattet af ordninger med oprindelsesmærkning, er ikke automatisk specialprodukter i denne sammenhæng. Specialprodukter, som leveres til detailvirksomheder i andre EU-lande, skal leveres inden for den generelle grænse på 50 km., da den danske særregel for specialprodukter ikke gælder i andre lande. Der må i gennemsnit leveres 100 kg. specialprodukter pr. uge.

En detailvirksomhed må levere animalske fødevarer til andre fødevarevirksomheder i grupperne detail, detail med engros og engros, samt til fødevarevirksomheder under bagatelgrænsen, uden at være omfattet af de supplerende bestemmelser i hygiejneforordningen for animalske fødevarer, på nær temperaturkravene. Denne aktivitet skal være registreret.

Levering efter oplagringsreglen kan ske på betingelse af, at:

  • de animalske fødevarer er produceret i en autoriseret virksomhed 
  • detailvirksomheden ikke foretager andre aktiviteter med de animalske fødevarer end oplagring eller transport
  • detailvirksomheden overholder temperaturbestemmelserne i hygiejneforordningen for animalske fødevarer, der også er gengivet i bilag 1 i autorisationsbekendtgørelsen.

Selv om en detailvirksomhed kunne levere en fødevare til andre virksomheder efter oplagringsreglen, vælger den selv, om den i stedet vil levere efter 1/3-reglen.